Nowe systemy rowerowe na Śląsku

29.06.2018

Nextbike Polska – operator m.in. katowickiego systemu City By Bike i Sosnowieckiego Roweru Miejskiego – rozszerza swoją sieć na Śląsku. Od dziś można korzystać ze Świętochłowickiego Roweru Miejskiego, w niedzielę zostanie uruchomiony Siemianowicki Rower Miejski.

Rowery Nextbike w województwie śląskim można już wypożyczać w Katowicach, Gliwicach, Sosnowcu, Zabrzu, Tychach, Pszczynie, Jastrzębiu-Zdroju, Częstochowie, od dziś w Świętochłowicach, a od niedzieli w Siemianowicach Śląskich.

Cieszę się, że mieszkańcy Świętochłowic i Siemianowic Śląskich będą mieli okazję testować system Nextbike. Podobne programy pilotażowe w ubiegłym roku były przeprowadzane m.in. w Tychach i Pszczynie, które dziś dysponują już pełnowartościowymi systemami rowerowymi” – mówi Robert Lech, prezes Nextbike Polska. „Co ważne, ze wszystkich systemów Nextbike można korzystać za pomocą jednego konta. Ci mieszkańcy, którzy korzystali już z naszych rowerów np. w Katowicach, będą mogli wypożyczać rowery w Świętochłowicach i Siemianowicach Śląskich bez dodatkowej rejestracji”.

System Siemianowickiego Roweru Miejskiego zostanie uruchomiony w niedzielę, 1 lipca. Wypożyczać będzie można 32 rowery. Na tę liczbę złoży się 27 rowerów standardowych, 2 tandemy, 1 rower familijny typu cargo i 2 rowery dziecięce. Dostępne będą 4 stacje – Michałkowice, Węzłowiec, Tuwim i Centrum. Rowery dziecięce będzie można wypożyczać i oddawać jedynie na stacjach Michałkowice i Centrum.

Aby wypożyczyć rower należy zarejestrować się w systemie Nextbike na stronie internetowej SwietochlowickiRower.pl lub SiemianowickiRowerMiejski.pl i wpłacić 10 złotych, z których finansowane będą przyszłe wypożyczenia. Osoby, które posiadają aktywne konto w innym systemie Nextbike w Polsce lub na świecie, nie muszą tego robić. Wypożyczenie roweru jest bardzo proste. Wystarczy na terminalu stacji wypożyczeń wpisać swój numer telefonu, kod PIN, który otrzymaliśmy podczas rejestracji i numer wypożyczanego roweru, po czym wypiąć rower z elektrozamka. Można również skorzystać z darmowej aplikacji Nextbike na telefony komórkowe, która umożliwia m.in. wygodne wypożyczenie poprzez skanowanie kodu QR.

W Świętochłowicach i Siemianowicach Śląskich pierwsze 15 minut każdego wypożyczenia będzie całkowicie bezpłatne. Za nieprzekraczającą godziny przejażdżkę zapłacimy złotówkę, za drugą godzinę 2 złote, za trzecią 3 złote, a za czwartą i każdą następną po 4 złote.

Programy pilotażowe w Świętochłowicach i Siemianowicach Śląskich potrwają do końca września.