Podsumowanie sezonu 2020

10.12.2020

Ponad 6,8 tysiąca zarejestrowanych użytkowników łącznie przez ostatnie lata wynajęło siemianowickie jednoślady blisko 25,5 tysiąca razy. Zakończyliśmy trzeci sezon rowerowy w Siemianowicach Śląskich – czas na podsumowanie.

System rowerów miejskich obsługiwany przez firmę Nextbike Polska, największego dostawcę i operatora sieci wypożyczalni w kraju, gości w Siemianowicach Śląskich już od lipca 2018 roku. Wypożyczalnie SRM to aż 120 jednośladów dostępnych przy 12 stacjach, w tym klasyczne rowery miejskie, rowerki dziecięce, tandemy i cargo.

Zwiększające się zainteresowanie rowerami miejskimi wynikające z licznych ograniczeń m.in. w transporcie miejskim powoduje, że chętnych na rowery wciąż przybywa. W samym 2020 roku użytkownicy SRM wynajmowali jednoślady przez ponad 5525 godzin – to ponad 7 miesięcy ciągłego wynajmu jednego roweru. Sumując wszystkie wypożyczenia to czas 15658 godzin, czyli ponad 21 miesięcy!

Najczęściej odwiedzana stacja w Siemianowicach Śląskich to Centrum, skąd wynajęto rowery ponad 1,7 tys. razy. Warto zaznaczyć również, że w tym roku wydłużył się średni czas wynajmu do około 38 minut. Jest to zauważalny trend we wszystkich miastach, w których funkcjonują rowery miejskie. Wydłużenie czasu jest oznaką, że mieszkańcy w czasach pandemii korzystają z jednośladów jako głównego środka transportu miejskiego, a nie tylko jego uzupełnienia.

Łącznie Siemianowicki Rower Miejski liczy już sobie blisko 6809 użytkowników, a tylko w tym roku dołączyło do niego ponad 1200 osób. Dnia 3 sierpnia 2020 roku rowery miejskie były wynajmowane blisko 123 razy – bijąc rekord wynajmów tego sezonu.

Najpopularniejsze stacje w tym sezonie to:

Centrum I        1782 wynajmów

Michałkowice  1120 wynajmów

Tuwim 982 wynajmów

Osiedle Młodych         813 wynajmów

 

Najczęściej pokonywane trasy tego roku to:

Park Pszczelnik do Centrum I           199

Centrum I do Park Pszczelnik           181

Michałkowice do Centrum I   179

Centrum I do Centrum II        144

 

Przed spółką Nextbike Polska czas intensywnej przerwy zimowej, podczas której rowery z całego kraju przechodzą pełną kontrolę serwisową, żeby wiosną móc powrócić na kolejny sezon rowerowy.